когда нельзя делать прививки
5 причин, коли не можна робити щеплення
18.05.2018
запор у ребенка
Закреп у дитини: що важливо знати батькам
19.05.2018

Сезон активності кліщів досить тривалий: з квітня по жовтень. Що потрібно знати і яких заходів вжити, якщо ви виявили кліща? На запитання читачів журналу "Твій малюк" відповідає Тетяна Конотопська, лікар-педіатр, головний лікар дитячої клініки "Малі".

Дитину вкусив кліщ. Що робити?

Чи можуть батьки самостійно зняти кліща з дитини, якщо найближчий травмпункт дуже далеко? Як це правильно зробити? Чи слід капати масло, щоб кліщ сам вийшов? Чим дезінфікувати уражене місце? І чи потрібно зберігати кліща для аналізів?..

Так, самостійно витягти кліща можна. Але краще відразу звернутися за допомогою до найближчого медичного закладу. Правда, бувають різні ситуації. Батькам слід знати, як позбутися від кліща самостійно.

Для цього потрібен пінцет або спеціальний пристрій для видалення, яким необхідно захопити комаху якомога ближче до хоботка (до шкіри дитини) і викручувати за стрілкою годинника. Через кілька оборотів пінцетом кліщ вийде.

Важливо переконатися, що в шкірі не залишилося жодної частки комахи. Якщо ви бачите, що відірвалася лапка, слід неодмінно доставити малюка в найближчий травмпункт, де лікар швидко видалить залишки кліща. Місце укусу потрібно продезінфікувати йодом або будь-яким іншим антисептиком для шкіри.

Роздавлювати кліща не можна: це збільшує ризик інфікування бореліозом.

Масло, на жаль, не допомагає дістати кліща. До того ж в цьому випадку він встигне впорснути багато слини, що небажано, оскільки кліщ може бути рознощиком захворювання.

Якщо комаху вдалося витягти живою, її можна здати на аналіз в найближчу санепідемстанцію.

Реакція на шкірі

Мою дитину (2 роки) вкусив кліщ. На місці укусу з'явилося незначне почервоніння. Воно не росте і не свербить. Але і не проходить вже кілька днів. Мене це дуже турбує. Які зробити аналізи, щоб виявити можливу інфекцію? Чи варто їх робити відразу після укусу кліща?

Відразу після укусу на шкірі дитини може проявитися почервоніння, подразнення або невелика припухлість. Така реакція є нормальною і сама по собі не свідчить про те, що малюк інфікований. Так швидко неможливо встановити, чи відбулося зараження дитини.

Аналіз кліща може показати, що був заражений сам кліщ, але навіть це не допоможе дізнатися про те, чи передалася інфекція малюкові. Якщо комаху зняли швидко, швидше за все вона не встигла розповсюдити захворювання.

Пропоную батькам зберігати спокій, не лякати дитину і не накручувати себе. Починаючи ж з десятого дня після укусу, варто здати аналіз крові ПЛР для виявлення бореліозу. Тільки через 3 тижні можна здавати імуноглобуліни М до бореліозу. Результати аналізу повинен розшифрувати лікар-інфекціоніст.

Як розпізнати бореліоз?

За якими ознаками можна розпізнати бореліоз у дитини? Як швидко прогресує хвороба і які її перші симптоми?

Основні прояви бореліозу, або хвороби Лайма, слід шукати на шкірі. У перші три тижні після укусу може з'явитися кільцеподібна еритема (почервоніння) з вираженою плямою в центрі (червоного або синюшного відтінків). Можливе підвищення температури тіла. Почервоніння може розростатися, потрібно стежити за його контурами.

Через 1-2 місяці хвороба досягає наступної стадії з ураженням нервової системи, суглобів і серця.

Діагностику та лікування необхідно проводити при перших ознаках хвороби. Бореліоз не може розвинутися без першої стадії, тому після укусу кліща важливо спостерігати за місцем ураження, вимірювати температуру тіла та при необхідності лабораторно підтверджувати наявність (або відсутність) інфікування.

Будь-які підозри батьків потребують доказів. Ніколи не ставте діагноз самостійно, звертайтеся до лікаря. Спеціаліст порадить, які аналізи будуть інформативними в вашому випадку.

Перша допомога при укусах комах (бджоли, комарів, кліщів).

Джерело: Твой малыш

Записатись на прийом

Корзина

Ваш кошик порожній.