у ребенка болит голова
Чому у дитини болить голова
18.05.2018
ребенка укусил клещ
Що робити, якщо дитину вкусив кліщ?
19.05.2018

Вакцинація захищає малюка від небезпечних хвороб. Але існують медичні протипоказання, коли не можна робити щеплення. Рішення повинен приймати тільки лікар. А ми розповімо, що батькам слід знати і про що необхідно повідомити лікаря при огляді дитини для прийняття вірного рішення.

До кожної дитини потрібен індивідуальний підхід. Є ситуації, коли варто переглянути календар вакцинації незалежно від стану імунітету, особливостей розвитку та віку малюка. Однак варто зауважити, що відкладати вакцинацію можна лише при наявності вагомих причин. У будь-якому випадку приймати рішення повинен доктор, а батькам слід знати, про що необхідно йому повідомити при огляді малятка. Покладатися ж на знання, отримані в Інтернеті, або на досвід друзів в цих питаннях точно не варто.

1. Гострий період захворювання

При ГРВІ або будь-якому іншому запальному процесі, який супроводжується погіршенням самопочуття, щеплення доведеться перенести. Суть вакцинації в тому, що організм вчиться справлятися з вірусом, який введений в безпечній кількості. Потім звернути увагу на характер виророжнень, подивитися горло та перевірити стан дихальних органів.

Також потрібно придивитися до шкіри. Будь-які висипання - це привід скасувати в цей день щеплення і встановити їх причину. Необхідно пройти додаткове обстеження.

Пам'ятай: після того, як малюк переніс серйозну хворобу, відразу робити щеплення не можна. Нехай зміцніє і набереться сил. Але якщо ж дитина покашлює або є незначний нежить (залишкові прояви ГРЗ), лікар може порекомендувати не відкладати вакцинацію.

2. Загострення алергії

Самі по собі алергічні захворювання не можуть розцінюватися як привід відмовитися від щеплення. Однак в моменти їхнього посилення вакцинація дуже небажана. Загострення практично всіх алергічних станів випадає на весняний та осінній періоди. У алергіка починається поліноз - з'являються постійна закладеність носа, свербіж та почервоніння очей. Йому призначають підтримуючу терапію. Якщо у малюка атопічний дерматит, то спочатку потрібно зняти основні симптоми. І тільки після того, як стан шкіри прийде в норму, можна робити щеплення. Батьки таких дітей перш, ніж брати напрямок на вакцинацію у педіатра, повинні показати дитину дерматологу або алергологу.

У той же час, як відомо, алергічні захворювання слабо піддаються лікуванню і можуть переслідувати дитину не один рік. Тому в період, коли його нічого не турбує або прояви алергії незначні, щеплення робити можна.

Багато питань виникає, якщо у крихти виявлена ​​алергія на білок курячого яйця. Адже деякі вакцини містять його незначну кількість. Лікарі кажуть, що вакцинація протипоказана лише в разі серйозної реакції на білок: набряк, сильний висип, утруднене дихання ... Якщо ж у малюка просто червоніють щічки, від вакцинації шкоди не буде.

3. Якщо є підозра

Покладайся на свій материнський інстинкт! Тільки мама може відчути недобре (сьогодні малюк частіше звичайного прокидався вночі, відмовився від грудей або улюбленого йогурту).

Увага! Перед щепленням все повинно бути так, як зазвичай. Це стосується фізичного, емоційного стану, а також впливу зовнішнього середовища. Наприклад, якщо на вулиці дуже жарко або холодно (мова йде про істотні відхилення від сезонної норми), краще перенести похід в поліклініку на інший день.

Переконайся, що карапуз ходив по-великому хоча б раз за останню добу, дай йому пити перед виходом і візьми водичку з собою в дорогу.

4. Епідемія або карантин

У розпал будь-якого захворювання профілактична вакцинація проводиться лише у виняткових випадках. Наприклад, щеплення від сказу робиться незважаючи на багато протипоказаннь, так як є життєво необхідною. Якщо ж мова йде про вакцинацію, яку можна трохи зрушити в термінах, багато лікарів знаходять це можливим. Для прикладу: вакцинація не проводиться в областях, де оголошено епідемію грипу або іншої ГРВІ.

Перенести щеплення буде розумно, якщо в садку спостерігається спалах вітрянки, краснухи або іншого інфекційного захворювання. Навесні це відбувається досить часто. В такому випадку перенести вакцинацію необхідно до зняття карантину в саду. Зазвичай це близько 20 днів з моменту виявлення останнього випадку хвороби.

Буває і так, що малюк відвідав день народження, після якого вам повідомили, що один з малюків захворів інфекційною хворобою. У даній ситуації теж варто відкласти вакцинацію, беручи до уваги інкубаційний період захворювання.

5. За результатами аналізів

Далеко не перед кожною профілактичної вакцинацією необхідно робити аналізи. Однак такий підхід повсюдно практикується в приватних клініках. Якщо є які-небудь сумніви в доцільності проведення щеплення (в крихітки незначний нежить, інші порушення самопочуття), доктор призначить загальний аналіз крові, який допоможе отримати відповіді. У поліклініці такий аналіз робиться не більше доби, в приватній лабораторії - швидше.

Крім того, безпосередньо перед вакцинацією дитину повинен ретельно оглянути лікар: подивитися горло, послухати легені, поглянути на шкіру. Лише після того, як він переконається у відсутності протипоказань, ви зможете відправитися в кабінет для щеплень.

І ще! Якщо ріжуться зубки

Незважаючи на те, що деякі стани не є протипоказанням до вакцинації (наприклад, затяжний нежить), все ж доктора намагаються прищеплювати повністю здорових дітей. У той же час процес прорізування зубів може тривати до півроку. І часто він проходить з жаром, загальним нездужанням. У таких випадках щеплення відкладається до поліпшення стану. Якщо ж мова йде виключно про слинотеча і легкому неспокої, відмовлятися від вакцинації не варто. Однак, як і в будь-якому іншому випадку, дитину перед щепленням повинен оглянути лікар, а саме, упевнитися, що справа дійсно в зубах і ніяких інших ознак нездоров'я немає.

Джерело: "Твой малыш" Консультант: Тетяна Конотопська, лікар-педіатр, головний лікар дитячої клініки "Малі"

Записатись на прийом

Корзина

Ваш кошик порожній.