плохой аппетит
Часті питання про апетит дитини
24.05.2018
атопический дерматит
Питання та відповіді про догляд за шкірою
26.05.2018

Незважаючи на вакцинацію, діти продовжують хворіти на кашлюк. Маму повинен насторожити кашель, який не проходить через два тижні після початку захворювання. Є й інші ознаки хвороби. Про них розповідає постійний консультант журналу "Твій малюк" - лікар-педіатр дитячої клініки "Малі" Катерина Спекторенко.

Як починається кашлюк?

У групі діти почали хворіти на кашлюк. Які перші симптоми? Чи можна якось запобігти кашлюку, якщо відомо, що дитина контактувала з хворими?

Кашлюк - досить поширена в нинішній час інфекція. За офіційними даними, захворюваність за останні 6 років в Україні зросла вдвічі. Хворобу буває не так просто діагностувати, тому про реальні масштаби проблеми залишається тільки здогадуватися.

Кашлюк передається повітряно-крапельним шляхом при тісному контакті. Збудник (коклюшна паличка) нестійкий у навколишньому середовищі. Він легко гине під час вологого прибирання, від впливу ультрафіолету і будь-яких антисептиків. Інкубаційний період - від 2 до 14 днів, частіше - 4-7 днів.

Початок захворювання дуже нагадує ГРВІ: покашлювання, нежить на тлі незначного підвищення температури, загальне самопочуття задовільне. Тому хворі часто продовжують відвідувати дитячий колектив, хоча якраз на початку хвороби вони найбільш заразні... Через кілька днів кашель стає нападоподібний, все більше турбує ночами, часто закінчуючись блювотою. Між нападами малюк може виглядати цілком здоровим, і лікар при огляді, як правило, нічого особливого не виявляє (якщо, звичайно, не побачить своїми очима напад).

Хворим зазвичай призначають антибіотики. Вітчизняний протокол не передбачає призначення цих засобів дітям, які контактували з хворим. Однак за кордоном доктора користуються таким підходом. Ваш педіатр врахує вік дитини і наявність щеплень, щоб вирішити це питання.

Чи можезахворіти щеплена дитина?

Малюк отримав дві вакцини АКДС. Чи може він захворіти на кашлюк?

Повний курс вакцинації від кашлюку включає в себе 4 щеплення: в 2, 4, 6 місяців і в півтора року. У прищепленого тричі ймовірність захворіти в кілька разів нижче, але не нульова, звичайно. Це пов'язано з особливостями формування імунної відповіді на коклюшну паличку. Причому навіть людям, які перехворіли цією недугою, розслаблятися не варто, адже стійкість триває всього 5-7 років.

Сенс вакцинації в тому, що захворювання протікає набагато легше, а ускладнення виникають в десятки разів рідше, ніж у нещеплених. У багатьох країнах зараз від кашлюку вакцинують школярів, дорослих і навіть вагітних, щоб захистити малюків до двох років. Адже саме в такому віці коклюш становить реальну загрозу для життя і здоров'я.

Які аналізи можуть підтвердити кашлюк?

Як вчасно визначити кашлюк?

На жаль, запідозрити кашлюк на ранніх стадіях дуже важко, хіба що є дані про контакт з хворим. Якщо лікар ставить діагноз «кашлюк», то, за нашими протоколами, він зобов'язаний повідомити в санстанцію. Там пацієнту візьмуть посів з глотки на паличку кашлюку. Але цей аналіз не дуже інформативний. Його достовірність становить 15-25%, та й результату чекати доведеться мінімум 5 днів.

Попередню інформацію дає загальний аналіз крові, в якому вже з кінця першого тижня хвороби видно характерні зміни. Виявити збудника на ранніх термінах дозволяє ПЛР глоткового слизу (мазок з горла), а в діагностиці на більш пізніх термінах (з 2-3-го тижня) допоможе аналіз на антитіла (IgM і IgG до Bordetella pertussis в сироватці крові). Буває, аналізи доводиться здавати повторно.

Що робити для одужання?

З попередніх відповідей про кашлюк ви, напевно, зрозуміли, що це дуже підступна недуга. Діагностика хвороби непроста, а одужання може затягнутися на 2-3 місяці. На жаль, засобів, які дозволяють скоротити терміни хвороби, не існує. Навіть сильні відхаркувальні зазвичай не зменшують кількість нападів, а антибіотики призначаються, скоріше, з метою епідеміологічної безпеки оточуючих і боротьби з ускладненнями.

Однак дещо зробити можна. Гуляти на вулиці. Цілий день, в ідеалі - в парку або біля водойму, так як прохолодне вологе повітря - єдиний засіб, який може зменшити інтенсивність нападів кашлю і полегшити відходження мокроти. З цією ж метою в будинку рекомендується щодня робити вологе прибирання, цілодобово провітрювати квартиру.

Источник: "Твой малыш"

Записатись на прийом

Корзина

Ваш кошик порожній.