Коли потрібно приймати дитині вітаміни?

как очистить нос ребенку
Як лікувати ГРЗ правильно
24.05.2018
плохой аппетит
Часті питання про апетит дитини
24.05.2018

Наскільки важливо приймати вітамін D? Де шукати кальцій? Чи можна з метою профілактики пропонувати вітамін С? Чи є часті захворювання ознакою нестачі вітамінів? Чи варто приймати дитині вітаміни, якщо вона відмовляється від фруктів і овочів?  На запитання батьків відповідає постійний консультант журналу "Твій малюк" лікар-педіатр клініки "Малі" Катерина Спекторенко.

Вітамін D: коли потрібен і в яких дозах

Наскільки необхідно 4-місячному малюкові, який знаходиться на грудному вигодовуванні, приймати вітамін D в осінньо-зимовий сезон? (Олександра Давиденка, Харків)

Чи дійсно потрібно давати вітамін D немовляті або його може приймати мама, яка годує, якщо малюк повністю на грудному вигодовуванні? (Світлана Дядечко, Одеса)

Так, в світі існує практика прийому вітаміну D годуючою мамою, але вона не є рекомендованою. По-перше, доза для дорослої людини виходить занадто великою і у мами можливе передозування. По-друге, складно прогнозувати, скільки вітаміну виділиться з грудним молоком.

Грудне молоко містить цей вітамін в дуже малій кількості, основна ж його частина виробляється в шкірі з холестерину під дією сонячного ультрафіолету.

Проблема в тому, що для отримання повної добової дози вітаміну D час перебування під сонцем має бути досить тривалим, а це небезпечно для ніжної шкіри дитини. І звичайно, подібні сонячні ванни неможливо приймати восени і взимку. Крім того, забруднена атмосфера великих міст погано пропускає ультрафіолет з потрібною довжиною хвилі.

Вітамін D бере участь у багатьох біохімічних процесах, але головна його роль - регуляція обміну кальцію і фосфору, а отже, це здоров'я кісток, зубів, тонус м'язів, гормональний баланс. Тому я рекомендую приймати вітамін D всім дітям як мінімум до трьох років. Профілактична добова доза для дітей на грудному вигодовуванні становить 1000 МО. Для маляток на штучному вигодовуванні при розрахунку дози потрібно враховувати вміст вітаміну в суміші.

Де шукати кальцій?

Малюк зовсім не їсть сир та інші кисломолочні продукти, каші на молоці. Чи варто давати йому препарати кальцію? Дитині 3 роки 6 місяців. (Аліна Новикова, м. Конотоп)

Кальцій міститься не тільки в молочних продуктах, це один із найпоширеніших елементів. Кунжут, насіння, горіхи, крупи теж його містять.

Важливо знати, що для засвоєння кальцію найбільше необхідний вітамін D. Багато дітей і дорослих відчувають нестачу цього вітаміну, так що раджу обговорити це питання з вашим лікарем. В ідеалі було б добре перед початком курсу цього препарату здати аналіз крові на вміст вітаміну D, щоб визначитися з дозою і тривалістю його прийому. На користь підуть прогулянки на сонечку.

Чи потрібно давати вітамін С дітям додатково?

Чи можна в цілях профілактики пропонувати малюкові вітамін С в осінньо-зимовий період? (Тамара Прошкіна, Чернігів)

Дієвість прийому будь-яких вітамінів, в тому числі вітаміну С, з профілактичною метою не доведена. Прагнення батьків будь-яким способом уберегти дитину від інфекції є зрозумілим, але, на жаль, панацеї немає. Якщо крихітка споживає мало свіжих овочів і фруктів, ви можете обговорити з лікарем можливість прийому їх у вигляді аптечних препаратів або збагачених вітамінами продуктів харчування.

Як проявляється нестача вітамінів у дитини?

Як зрозуміти, що дитині не вистачає вітамінів? Часті захворювання - це одна з ознак? (Ганна Беспалько, Черкаси)

Відповідаючи на питання, наскільки повноцінним є харчування маляти, ми перш за все оцінюємо його фізичне і психомоторне розвиток. Якщо зростання і вага дитини в межах норми, він розвивається добре, то швидше за все його харчування досить повноцінно.

Чіткі симптоми нестачі вітамінів з'являються, коли їх кількість в раціоні досягає критичного рівня. Перш за все страждають ті органи, які не є життєво важливими, адже вони отримують харчування за залишковим принципом. Тому варто звернути увагу на нігті, волосся, шкіру малюка. Якщо нігті розшаровуються, волосся тьмяне і ламке, шкіра суха, лущиться і на ній легко виникають подразнення, це може свідчити про нестачу вітамінів. Також про це свідчать слабкість, нервозність, порушення сну, носові кровотечі, запалення ясен.

У деяких випадках організм може відчувати нестачу окремих вітамінів і мінералів. Наприклад, при відсутності протягом тривалого часу свіжих овочів і фруктів в раціоні може розвинутися гіповітаміноз С, в умовах полярної ночі - нестача вітаміну D, при вегетаріанських дієтах - брак заліза, і т.д.

Застуди все ж частіше пов'язані з великою кількістю контактів з різноманітними мікробами, наприклад, в дитячому садочку. Ефективність прийому полівітамінів при частих застудах не доведена, проте ці препарати можуть бути використані у пацієнтів, харчування яких не може вважатися збалансованим.

Зверніться до вашого педіатра, щоб оцінити, наскільки раціонально харчування вашого малюка і будь необхідних речовин йому може не вистачати.

Як підтримати нервову систему?

Готуємо дитину (5 років) до школи, тому водимо на курси, вчимо читати і рахувати. Малюк на заняттях швидко втомлюється, втрачає увагу. Підкажіть, які вітаміни потрібні для підтримки нервової системи? (Марина Рибчинська, м Ворожба)

Дитина такого віку в принципі не здатна довго утримувати увагу на предметі, який їй особисто не є дуже цікавим. Ця здібність формується приблизно до семи років. А п'ятирічному малюкові властиво розвиватися в грі.

Можу погодитися, що прийом полівітамінів буде аж ніяк не зайвим в період, коли мало сезонних овочів і фруктів. Але головне для підтримки нервової системи - відповідність навантажень до вікових здібностей. Можливо, варто переглянути ваш графік, звільнивши час для активних ігор і прогулянок. Свіже повітря необхідне дитині для відновлення сил.

Якщо дитина не їсть овочі та фрукти...

Дитина (1,5 року) відмовляється їсти овочі і фрукти. Чи слід в такому випадку давати йому вітаміни? Світлана Гаврідова, Тернопіль

Ефективність харчування зазвичай оцінюють по фізичному і психомоторному розвитку малюка, тобто вимірюють ріст, вагу, дивляться, чи відповідають вміння віку. Також береться до уваги, що зазвичай їсть дитина. Наприклад, якщо малюк до 2-3 років хоча б раз в день отримує грудне молоко або адаптовану суміш, додатковий прийом вітамінів йому не потрібен. Якщо ж розвиток малюка викликає питання, необхідно звернутися до педіатра.

Багато продуктів прикорму часто також збагачені вітамінами. Вам, швидше за все, краще використовувати спеціальні продукти, наприклад, молочну суміш для дітей після року, якщо ви не годуєте грудьми, або готові дитячі  каші, овочеві і фруктові пюре.

Джерело: "Твой малыш", "Твой малыш"

Записатись на прийом

Корзина

Ваш кошик порожній.